עולם תיווך הנדל״ן בימי קורונה – האם מדובר בתקופה בעייתית או בתקופה של מגמות והזדמנויות חדשות בתחום?

מאת:  צוות האתר
מנהלת פורום נדל"ן

פורסם: 16/2/2021
תקופת הקורונה היא אתגר הומניטרי שישפיע השפעה מתמשכת על האופן שבו אנשים חיים, עובדים ומבלים. במהלך השנים האחרונות יצרו השקעות הנדל״ן תזרים מזומנים קבוע ותשואות משמעותיות מעבר לתשואות המסורתיות. אולם מאז פרוץ הנגיף השתנתה מציאות זו ושחקני הנדל״ן נפגעו קשה ברחבי שרשרת המשתמשים.
יזמים רבים מתמודדים עם עיכובים בבנייה, עצירות ושיעורי תשואה שעלולים להצטמצם. בינתיים, בעלי נכסים ואנשי מקצוע אחרים מתמודדים עם הפחתה בהכנסות התפעוליות וכמעט כולם מתוסכלים מהיכולת של הדיירים לעמוד בתשלומי שכר הדירה שלהם. ׳ויתור׳ ו׳הפחתה׳ הם מילים נפוצות היום, והמעורבים בתחום הנדל״ן עובדים במהירות כדי להבין למי הם פונים ובאיזו מידה.

לא כל נכסי הנדל״ן מתפקדים באותה צורה בתקופת הקורונה

נראה כי התנודות בשוק הנדל״ן תלויות במידת הקרבה הפיזית המאפיינת את המשתמשים בסוג הנכס, יותר מאשר אורך השכירות של הנכס.
צוות המומחים במשרד נדל"ן ישיר, משרד תיווך בקריות, למשל יכול להעיד כי:
  • נכסים המאופיינים בצפיפות אנושית גדולה יותר הם אלה שנפגעו קשה יותר (כמו מתקני בריאות, קניונים אזוריים, מעונות ודיור לסטודנטים).
  • לעומת זאת, מתקנים לאחסון עצמי או מתקנים תעשייתיים נתקלו פחות בירידות משמעותיות בפעילות העסקית שלהם מאז הקורונה.
זה לא מפתיע שבתקופה שבה אנשים נמנעים משופינג, האוניברסיטאות שולחות את הסטודנטים הביתה, והחנויות, המסעדות והמלונות סוגרות את שעריהן – אנשים לא מתפתים לשכור או להפוך לבעלים של נכסים שכאלה.

ומה באשר לנדל״ן למגורים?

מבחינת מכירות ורכישות נראה כי שוק הנכסים בישראל עומד במקומו כבר תקופה ארוכה, ודבר לא השתנה מאז שנגיף הקורונה השתלט על חיינו.
האם זה זמן טוב לרכישת נדל״ן או שעדיף להמתין? האם כדאי לגלות גמישות רבה יותר במחיר המכירה של הדירה שלי? האם להתמקח עם בעל הבית ולנסות להוריד את שכר הדירה? אלה חלק מהשאלות המטרידות אנשים רבים שמושפעים משוק הנדל״ן בימים אלה.
האמת היא שנגיף הקורונה רק הוסיף למשוואת חוסר הוודאות האופפת את הנדל״ן, ולכן קשה לקבוע לאן תישוב הרוח. כרגע יש מספר גדול של שוכרים שאין להם כסף כדי לשלם את דמי השכירות החודשית שלהם, בעלי דירות המתקשים לשלם את תשלומי המשכנתא החודשיים, ונראה כאילו שוק הנדל״ן נמצא כולו בבלגן.

הזדמנויות נדל״ן בימי קורונה

אם נתבונן בשוק הנדל״ן היוקרתי בתל אביב, נבחין שאנשים, אשר הושפעו הרבה פחות מאבטלה, מאנשים באזורים אחרים, ממשיכים לרכוש דירות יוקרה. הם לא נמצאים בסכנה לאבד את מקום עבודתם, והם גם לא זקוקים למשכנתא כדי לרכוש את דירת החלומות שלהם.
אז אולי תצליחו למצוא כמה עסקאות נדל״ן הקשורות לדירות יוקרה בתל אביב, שבהן המוכר יהיה מוכן לרדת במחיר, כדי שיוכלו להמשיך ולרכוש דירה אחרת, אבל קחו בחשבון שהמחיר עשוי לרדת בשיעור של לא יותר מ-5%-3%.
בינתיים, טוענים המומחים, מוקדם מדי לומר שמחירי הנכסים ירדו. המחירים ההתחלתיים כמעט ולא השתנו מאז תחילת הקורונה. עם זאת, משפחות שכבר רכשו דירה חדשה ורוצות למכור את הישנה, יהיו גמישות יותר מבחינת המחיר. אבל האם מצב זה מצביע על מגמה? עדיין קשה לקבוע זאת.
 
© כל הזכויות שמורות לאתר The Pros - אינדקס עסקים ובעלי מקצוע , האתר מקודם על ידי חברת EKDESIGN בניית אתרים ע"י בניית אתרים