מהו ייעוץ מערכות מידע לחברות?

מאת:  צוות האתר
מנהלת פורום יעוץ כלכלי ופיננסי

פורסם: 12/3/2020
מערכת מידע יעילה יכולה לשמש בתור מנוע צמיחה חשוב לעסקים קטנים וגדולים כאחד. עם זאת, על מנת להטמיע ולהפעיל את המערכות הנכונות נדרש ייעוץ אובייקטיבי וחיצוני – ועל כך במאמר הבא.

כל תוכנה שמאפשרת לנהל מידע בצורה ממוחשבת נחשבת לחלק בלתי נפרד מהעסק המודרני. תוכנות, או אוסף של תוכנות מן הסוג הזה, מכונות "מערכות מידע" ויש להן השפעה אדירה על צמיחת העסק. במובן מסוים, מערכת מידע יעילה יכולה וצריכה לשמש בתור מנוע הצמיחה של העסק כי היא מאפשרת לו לשלוף נתונים מתוך מאגרים עצומים ואף לסנן ביניהם.

הבעיה היא ששימוש במערכות מידע ליצירת יתרון עסקי דורש מיומנות מסוימות. למרות שהרבה חברות משקיעות משאבים בפיתוח ועדכון התוכנות שברשותן, זה לא תמיד מספיק לניצול הפוטנציאל של מערכות המידע השונות. למעשה, אפילו הממשק הנוח והבסיסי של מערכות מידע מובילות לא מבטיח את הניצול המלא שלהן על ידי החברה – כי מאחורי הקלעים יש עוד המון שיקולים שצריך להתייחס אליהם.

מה המטרה של ייעוץ לחברות בהקשר של מערכות מידע?
אז מצד אחד, חברה מודרנית זקוקה למערכת ממוחשבת ומסודרת שתאפשר לה לאסוף את המידע, לשלוף ממנו נתונים ולנתח את הממצאים. מצד שני, לא כל חברה שמשתמשת במערכת מידע אכן מתמחה בהייטק או מחזיקה באנשי המקצוע שיכולים לעזור לה ליישם אותה בארגן. בפועל, הפתרון הוא להשתמש בשירותי ייעוץ לחברות ולוודא שהם מתמקדים במערכות מידע.

הנה למשל כמה מטרות שאותן ניתן להשיג ספציפית באמצעות ייעוץ לחברות והתמחות במערכות מידע:
א. גיבוש אסטרטגיית מערכות מידע וליווי הטמעה שלה - ייעוץ רלוונטי בשלבים שונים של החברה. בשלבים המוקדמים למשל, הייעוץ יכול לסייע לגבש אסטרטגיה לרכישת מערכות מידע ואף ללוות את נציגי החברה בהטמעה שלהן בארגון. במילים אחרות, כאן מדובר על שירותי ייעוץ שעוזרים לאפיין את הצרכים של החברה ולהתאים עבורה את מערכת המידע היעילה ביותר.

ב. בדיקת ביצועים וניהול פרויקטים קיימים – תוך כדי הפעילות של החברה עם מערכות מידע מסוימות, מטרת הייעוץ היא לבדוק את הביצועים ולנהל פרויקטים. במסגרת בחינת ביצועי מערכות המידע, אפשר לדעת האם הן עדיין רלוונטיות עבור החברה או שמא יש מקום להחליף ולעדכן אותן. מנגד, ניהול פרויקטים במערכות מידע מבוצע תוך כדי הפעילות של העסק לפי דרישות ספציפיות ודינאמיות.

ג. שיפור תהליכי עבודה – בסופו של דבר, כל סוג של שירותי ייעוץ נועד על מנת לשפר את תהליכי העבודה של החברה. ספציפית עם מערכות מידע, הדגש הוא על האופן שבו יועצים חיצוניים ואובייקטיביים בודקים את האופן שבו החברה מתנהלת ומעבירים המלצות רלוונטיות. לאור ההמלצות הללו, יש סיכוי גבוה יותר שתהליכי העבודה ישתפרו ושעובדי החברה יחסכו זמן, משאבים ומאמץ.

מתי משתמשים בשירותי ייעוץ?
השאלה המעניינת מבחינת נציגי חברות היא מתי הכי משתלם להשתמש בשירותי ייעוץ. כאמור, שירותי הייעוץ חשובים בכל שלב של הקמת ותפעול החברה כי הם ממילא בוחנים כל מקרה לגופו – אך השימוש בהם יכול להיות תלוי בתהליכים המתקיימים ובסביבת המחשוב. בנוסף, יש מקרים שבהם שירותי הייעוץ נבחרים לאור הנחיות גופי פיקוח ורגולציה. בעלי חברות צריכים להכיר את היתרונות של שירותי ייעוץ באופן כללי, כמו גם את הערך שלהם בהקשר של מערכות מידע. היות ובעלי חברות ממילא לא יכולים להרשות לעצמם להתפשר על מערכת המידע שעומדת לרשותם, כל שנותר הוא למצוא את שירותי הייעוץ שיאפשרו התייעלות בעבודה השוטפת ובקרה טובה יותר על הפרויקטים.
© כל הזכויות שמורות לאתר The Pros - אינדקס עסקים ובעלי מקצוע , האתר מקודם על ידי חברת EKDESIGN בניית אתרים ע"י בניית אתרים