קודם כל תרגעי

מאת: רו"ח יוסי  נתנזון
מנהלת פורום ראיית חשבון

פורסם: 21/5/2010
כן, יש על זה בדיחה ידועה (המופנית לעדה מסויימת), אבל לי יצא להשתמש במשפט הזה פעמיים השבוע מול לקוחות שכעסו על אנשים מסויימים. בשני המקרים המשפט המלא היה "קודם כל, תרגעי. זה לא שהוא אנס לך את החתולה, זה רק כסף". ובשני המקרים זה עבד והגברת נרגעה...

בשבועות האחרונים, ניתן לאמר שכלכלת העולם רועדת. המשבר הכלכלי של אירופה שולח גלי הלם לרחבי העולם כולו. הבורסות בארה"ב ובעולם כולו נפגעות (מאז תחילת הרבעון נפל מדד ת"א 25 בלמעלה מ- 10%). המומחים והחזאים הכלכליים מתחרים אחד בשני מי יספק נבואות זעם חמורות יותר ולפעמים נשמעים כמו תסריטאים של סרט אימה סוג ז' ועוד.

העניין הוא שהכל פסיכולוגיה. לא קרה שום דבר חדש בעולם. הצרות הכלכליות של אירופה (ומדינות מסויימות הן רק קצה הקרחון) ידועות מזה שנים רבות. שום דבר מהותי לא השתנה. האם יש סיבה כלכלית לכך שהאירו נחלש בחצי השנה האחרונה בלמעלה מ- 13% מול השקל מאז תחילת השנה?

נכון, אירופה עוברת משבר אדיר. הבעיות הן כלכליות, דמוגרפיות, חברתיות ועוד. קשה להצביע על פתרון ויש לא מעט אנליסטים המפקפקים בכוחה של היבשת להתאושש ולחזור למעמדה הקודם. אז מה? גם אם נניח שהכל נכון, עדיין זה לא סוף העולם. מול ירידת אירופה צומחות כלכלות ענק במזרח הרחוק, המצב בצפון אמריקה הרבה יותר טוב ודרום אמריקה פורצת קדימה.

מה זה אומר לנו? המשקיעים הקטנים, מה עלינו לעשות? כיצד עלינו לנהוג בסופה הכלכלית העוברת עלינו? איך נגן על נכסינו הדלים בזמן זה? מה לעשות? התשובה פשוטה: כלום.

הנסיון מלמד באופן חד משמעי שמי שפועל בזמן סופה, תחת לחץ, עושה טעויות. הסערה כל כך גדולה, שמה שלא נעשה ניסחף על ידי כוחות גדולים לאין שיעור מאיתנו ונטולטל לכוונים שלא ניתן לדמיין. פשוט צריך להמתין.

הסערה, שכפי שטענו לעיל הנה בעיקר פסיכולוגית וניזונה מתאוות התקשורת לסנסציה, לאסונות ולריגושים. בקרוב יימצא נושא חדש לכותרות הסמרטוטונים ואז הדברים יירגעו. לפחות בטווח הקצר הבורסות (גם באירופה) יתאוששו וניתן יהיה לקבל החלטות מתוך תכנון, שיקול דעת ומחשבה.

לסיכום, התשובה לשאלת ה"מה עושים?” היא כמו שהתחלנו: קודם כל, תרגעי.
© כל הזכויות שמורות לאתר The Pros - אינדקס עסקים ובעלי מקצוע , האתר מקודם על ידי חברת EKDESIGN בניית אתרים ע"י בניית אתרים