חקירה פלילית – מהלכים לפיצוח מקרה

מאת: חוקר פרטי אמנון רודס
מנהלת פורום חקירות ומעקבים

פורסם: 13/1/2016

חקירה פלילית מורכבת ממספר שלבים. כמובן שבאירוע פלילי הדבר הראשון שחובה לעשות הינו הגשת תלונה בתחנת המשטרה. לעיתים מדובר במקרים פשוטים וכך גם החקירה הפלילית הופכת לפשוטה באופן יחסי, אך כאשר החקירה נעשית מורכבת ומסועפת, קיים צורך לשלב מספר גורמים ולהשתמש בכל שיטות המעקב והחקירה.

 בתחילתה של חקירה פלילית המידע שמגיע לחוקרים נשאר חסוי ורק כאשר מסתיים שלב איסוף המידע והראיות, הופכת החקירה לגלויה. חקירה המתבצעת על ידי משרד חקירות נעשית במטרה לאסוף מידע ולקבל ממצאים המסייעים לחוקרי המשטרה. ההבדל בין פניה למשרד חקירות במקרה של חקירה פלילית, לבין פניה למשטרה, הוא שפניה לגורם משטרתי נעשית לרוב לאחר המקרה ופנייה למשרד חקירות נעשית לרוב כאשר קיים חשד לעברה וקיים רצון שכמה גורמים יביאו את מספר הראיות הרב ביותר.

העוזרת שניקתה את הבית ובני משפחתה שניקו את הכספת
מקרה שהיה כך קרה: חקירה פלילית שערך משרד החקירות שלנו בדבר גניבת כספת מבית מגורים, העלתה כי בני משפחתה של עוזרת הבית הם למעשה אלה שפרצו לדירה וגנבו את הכספת. בעלי הדירה שסמכו על העוזרת לא שיערו שדווקא היא זאת שמסרה לפורצים מידע על תנועת בעלי הבית וכאשר אותם פורצים ידעו באילו שעות הדירה תהיה ריקה מאדם, הפכה העבירה לפשוטה. משרד החקירות שלנו שבדק מספר כיווני חקירה שונים, דאג בין השאר לעקוב אחר העוזרת, מאחר והפריצה התרחשה בסמוך לשעה בה היא מסיימת את עבודתה. תשאול פשוט שערכנו לעוזרת בו נמסר לה כי הפורצים צולמו במצלמה נסתרת שהייתה בסמוך לכספת (מצלמה שכלל לא הייתה קיימת) והעובדה כי היא בעצמה צולמה יחד איתם מספר ימים לאחר החקירה (הראנו לה תמונות סטילס שאכן צילמנו) הלחיץ את העוזרת עד שהודתה במעשה.

לסיכום, אומנם בחקירה פלילית פיצוח המקרים איננו תמיד קל כפי שהיה במקרה המתואר אך בכל חקירה תמיד חשוב לבדוק כל פרט קטן ולהשתמש בכלל השיטות הקיימות בכדי להביא את הראיות המוצקות ביותר למשטרה ולאחר מכן לבית המשפט. גנבים - ראו הוזהרתם!

 

© כל הזכויות שמורות לאתר The Pros - אינדקס עסקים ובעלי מקצוע , האתר מקודם על ידי חברת EKDESIGN בניית אתרים ע"י בניית אתרים