עד כמה כדאי לעבוד בתל אביב

מאת: רו"ח יוסי  נתנזון
מנהלת פורום ראיית חשבון

פורסם: 14/11/2009
לאחרונה, פרסם הבטוח הלאומי סטטיסטיקות מפורטות על רמות השכר לשכירים וההכנסה של עצמאים במיון רבים ומעניינים. אמנם, הנתונים באיחור מסויים, אולם המגמות קבועות לאורך זמן. מפתיע לגלות שנתוני הביטוח הלאומי מפורטים יותר מאלו המפורסמים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

הקוראים מוזמנים לעיין בסקר עצמו המתפרסם באתר הביטוח הלאומי (קובץ PDF) ולדלות מהנתונים את הפרטים המעניינים אותם.

מתוך שפע הנתונים שהתפרסמו, בחרנו להסתכל על נתוני השכר הממוצע לשכירים וההכנסה הממוצעת לעצמאים לפי יישוב המגורים. מנטיה אישית, אנו מצגים את הנתונים של 3 ערים: חיפה, נתניה ורעננה.

אם משכורתו של השכיר תושב תל אביב היא 100 (הבאה לבסיס אחיד), הרי שמשכורתו של חיפאי היא 94, הנתנייתי ישתכר 77 ותושב רעננה כ- 122.

בהשוואה לעצמאים (אגב, “משום מה" העצמאים מדווחים על הכנסות נמוכות יותר מהשכירים) התמונה דומה: עצמאי תושב חיפה ירוויח 82, תושב נתניה 73 והרענני 110. הכל בהשוואה ל- 100 שמרוויח תושב תל אביב.

כמובן שהכל סטטיסטיקה ובכל עיר ישנם תושבים המרוויחים יותר או פחות, אולם כנראה שהאמירה על ערים עשירות יותר או פחות איננה מופרכת לחלוטין.

איננו אומרים שלאור הנתונים עלינו להחליף דירה כדי לשפר את משכורתנו, איננו בטוחים שכך זה עובד. אבל קורא יקר, אם יש לך בן צעיר- עודד אותו להתחתן עם תושבת רעננה (או, יותר טוב- עודד אותו להתחתן עם מליונרית).

יוסי נתנזון
משרד רואי חשבון משה נתנזון ושות'
© כל הזכויות שמורות לאתר The Pros - אינדקס עסקים ובעלי מקצוע , האתר מקודם על ידי חברת EKDESIGN בניית אתרים ע"י בניית אתרים