מי מפחד מחזון

חפש נושא
חפש מקצוען

 מי מפחד מחזון

מאת:  ניצן ברזני
פורסם: 9/3/2009
כמלווה עסקי בכול פעם שאני מגיע לעסק ומדבר על חזון ויעדים כחלק מתוכנית אסטרטגית להצמחת העסק, אני רואה איך בעלי העסק נעים בחוסר נוחות על כסאם ומייד יש להם דוגמא שלילית של חוסר הצלחה במימוש חזון וייעדים והם מבקשים משהו אחר בגובה העיניים.
לצערי ברוב המקרים הם צודקים, בסקר שפורסם בדה מרקר ביוני 2007 על כ 50 חברות שהכינו תוכנית אסטרטגית בחמש השנים האחרונות הראה כי רק 10% מהן יישמו את התוכנית האסטרטגית שלהם במלואה. במבט שטחי ניתן לומר שיש בידנו את ההוכחה האולטמטיבית, שלא צריך לתכנן ולחלום כמה שנים קדימה, אך בניתוח מעמיק נוכל לראות את הסיבות לכישלון, ונמנה כמה מהן:
בעוד שבתהליך הכנת התוכנית האסטרטגית כ 70% מהארגונים עבדו עם יועצים חיצוניים המתמחים בהכנת תוכניות אסטרטגיות, הרי שבשלב היישום רק 20% מהחברות נעזרו ביועצים חיצוניים המתמחים בהטמעת שינויים. זאת ועוד, לא מעט פעמים התוכנית האסטרטגית נכתבה על נייר מהודר כמס שפתיים לדירקטריון, שמבקש לדעת לאן החברה הולכת.
תוכנית אסטרטגית טובה צריכה לכלול באופן איטנגראלי תוכנית עבודה פרטנית, שבה מוגדרים באופן ברור ומדיד יעדים, משימות ומטרות ברמה חודשית עם תאריכי ייעד. זהו החלק המתיש של התוכנית, אך תכנון ראלי של יעדים, מטרות ואבני דרך בתחומים של שיווק, תפעול, כספים והטיפול בגורם האנושי, הינו קריטי להצלחת התוכנית.
הסיפוק שבהכנת התוכנית האסטרטגית טובה גורם להנהלה תחושת שביעות רצון עצמית ונטיה לנוח על זרי הדפנה. אולם כאן בדיוק מתחילה הבעיה. יש לבנות צוותים שיובילו את יישום שינויים לכול אחד מהתחומים שהזכרנו – שיווק, כספים, תפעול ומשאבי אנוש. כול עובדי החברה צריכים לדעת מהו החזון ולהבין לאן ההנהלה מובילה את החברה, וכך נוצר הבסיס הרחב לשיתוף פעולה פנים ארגוני. לעיתים קרובות אפילו בתוך הנהלת החברה אין הסכמה על החזון וזה הופך להיות החזון של המנכ"ל התלוי בלוחות המודעות.
תהליך הכנה נכון של תוכנית האסטרטגית צריך לכלול את תוכנית ההטמעה של השינויים. תהליך היישום צריך להיות מלווה על ידי מנטורים / יועצים חיצוניים מנוסים שכבר חוו על בשרם אי אילו הצלחות וכישלונות על מנת לסייע לצוות הניהול להתגבר על אתגרים שבמבט ראשון נראים בלתי עבירים. ולסיום יש לקחת בחשבון שתהליכי שינוי לוקחים זמן ולא משנה כמה יעילים אנחנו וכמה כסף נשפוך פנימה, לא ניתן לבצע שינויים מהותיים בתרבות הארגון בתוך חודש חודשיים, אבל כבר סיפור אחר.
 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה    הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
הובלות בין לאומיות – הדרך שלנו לקדם את העסק שלנו
היתרונות בשימוש של שואב אבק תעשייתי
לכבוד השנה החדשה, לומדים לאפות!
האם מכונת כביסה איכותית באמת יותר יקרה ממכונת כביסה רגילה?
מי מפחד מחזון
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
ד"ר Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
ד"ר Ph.D אורית צוקר
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל