חפש נושא
חפש מקצוען

 מכס ורגולציה בינלאומית

מאת:  צוות האתר
פורסם: 27/11/2019
הסיטואציה הבאה אולי מוכרת לכם: טסתם לשופינג בחו"ל ורכשתם פריטים יקרי ערך ועכשיו אתם נוחתים בארץ ונדרשים להצהיר על כך. יש מי שמחוסר ידיעה לא מצהירים ועשויים להיתפס בעוד אחרים עוברים במסלול האדום ומדווחים על רכישת המוצרים ומעדיפים לשלם מס מאשר לאבד את המוצרים או לשלם קנסות.

אין ואאוט – חוקי המכס להכנסה והוצאה של פריטים וכסף
חוק המכס, הבלו ומס קניה 1957 מתייחס למוצרים שניתן להוציא מהארץ ו/או ניתן להכניס לארץ הפטורים ממכס ובשנים האחרונות נוסף מידע רלבנטי בנוגע להזמנת מוצרים מהאינטרנט תחת "ייבוא אישי". חשוב לנהוג על פי הכללים, כי אם תתפסו על חם אתם עשויים לקבל קנס כבד כולל החרמה של המוצר ובמקרים חמורים אף לעמוד לדין בעבירה פלילית שדינה עד 10 שנות מאסר. אם הנכם אנשים פרטיים חשוב שתדעו שניתן להעביר במכס חפצים אישיים לשימוש עצמי שערכם אינו עולה על 200 דולר. החוק קובע מגבלה למשקאות אלכוהולים כאשר יין אפשר להכניס עד 2 ליטר ותמרוקים כוהליים עד 4/1 ליטר וטבק עד 250 גרם.

פקודת המכס מתייחסת גם למה שלא ניתן להוציא מהארץ ללא רשות – חפצים שערכם עולה על 200 דולר שבכוונת הנוסע להוציא ולהחזיר ארצה. כדי להעביר חפצים אלה יש למלא טופס מכס 86 שהינו הצהרה על יצוא זמני של חפצים נלווים. כמו כן, יש לדווח על הון בסכום של למעלה מ-50,000 שקלים, יותר מליטר אלכוהול ויותר מפקט אחד של סיגריות. ביבוא אישי דרך האינטרנט ניתן לחשב באתר רשות המיסים את המס המוטל, כאשר בפריטים קונבנציונאליים כמו אופנה ומוצרי טיפוח מתחת ל-75% יש פטור ואילו מעל 75% יש לשלם 17%. בכל מקרה, במידה והנכם מבצעים יבוא אישי של טובין לשימושכם הפרטי בלבד יש למלא טופס הצהרה – טופס מכס 130. החשש של רשות המיסים בנוגע להעברת כספים ומוצרים קשור להלבנת הון – כסף המיועד למימון פעילויות בלתי חוקתיות ולכן יש לוודא שהתהליך מתבצע כשורה ולפי התנאים הרגולטוריים הקבועים בחוק, שהפעילות לא תיחשב חלילה כעבירה.

רשות המיסים מבחינה בין שני סוגים של עבירות מכס: עבירה מנהלתית שבוצעה בתום לב מול עבירת מכס מכוונת שנועדה להשתמט מתשלום מיסים בכוונה תחילה ועשויה להיחשב עבירה פלילית.

מוקשים בייבוא מסחרי ושינויים רגולטוריים
ביבוא מסחרי המצב אחר ומי שמייבא סחורה ארצה ומקיים קשרים בינלאומיים עם חברות מחו"ל נדרש להכיר היטב את החוקים והרגולציה הבינלאומית. מומלץ להיוועץ עם עו"ד מיסים על מנת לנהל את התהליך נכון ועל פי התקנות. במקרה של יבוא מסחרי יש לפנות לאגף המכס, לברר את צו תעריף המכס. התהליך כולל, בין היתר, ניירת מהספק בחו"ל אותם יש להעביר לעמיל המכס. בקבלת האישורים הנחוצים לייבוא הסחורה יבדקו במכס מהי הסחורה, ערכה, מהיכן היא מגיעה כי לא כל מוצר מאושר לייבוא וניתן במקרים מסוימים לקבל פטר ממכס ממדינות אשר מקיימות עם ישראל הסכמי סחר.

אתר רשות המיסים מספק גישה לתעריף המכס ומס קנייה לסיווג הטובין שעל פי סיווגם נקבעים שיעורי המס, רישיונות, תקנים וכדומה. זה כלי עזר בלבד ולכן, כדאי להיוועץ בעו"ד המתמחה במיסים ובקיא בענייני המכס על מנת לחשב נכון את התעריף וכן הגשת בקשות רשמיות לקבלת הטבות הכלולות בהסכמי העדפה. כלומר, הסכמי סחר עם מדינות שביחסים עמן ניתן לקבל פטור חלקי או מלא ממכס היות והפטור אינו פועל באופן אוטומטי. כאשר מקיימים קשרים מסחריים עם חו"ל ומנהלים חוזים בינלאומיים, יש לקחת בחשבון שחוקי המכס משתנים ממדינה למדינה ולכן, מומלץ להעדיף עו"ד למשפט בינלאומי בעל הידע הנחוץ לרגולציה ולמכס במדינות שונות בקיום קשרי מסחר.
 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה יעוץ כלכלי ופיננסי   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
איפה ואיך ניתן להחליף מצבר לרכב במהירות – האם אפשר להחליף גם לבד וכמה זה יעלה לנו פחות או יותר?
איפה ואיך ניתן להחליף מצבר לרכב במהירות – האם אפשר להחליף גם לבד וכמה זה יעלה לנו פחות או יותר?
הדברה ירוקה – מהי הדברה ירוקה, על היתרונות והשימושים הבולטים
הובלות בין לאומיות – הדרך שלנו לקדם את העסק שלנו
היתרונות בשימוש של שואב אבק תעשייתי
לכבוד השנה החדשה, לומדים לאפות!
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
Ph.D אורית צוקר
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל