משכנתא

חפש נושא
חפש מקצוען

 משכנתא

מאת:  איל קליין
פורסם: 20/6/2012
במחירי שוק הנדל"ן כיום במדינת ישראל, אין כמעט אף אדם מן השורה, אשר מסוגל בעצמו לממן את רכישת הדירה, וזה גם אם מחכים וחוסכים עשר ועשרים שנה. נכון, הריבית היא גבוהה, ואנו בסופו של דבר נשלם הרבה יותר עבור הסכום שלקחנו מלכתחילה, אבל כאשר אנו לא רוצים לשלם יותר שכר דירה ואנו רוצים להרגיש שאת הכסף אשר אנו משלמים עבור עצמנו, עדיין, הדרך הנכונה עבורנו, היא לפנות ולקבל משכנתא.
משכנתא כיום הפכה לרבים מאיתנו למילה גסה. אנו בטוחים שכולם רוצים לנצל אותנו, כולם רוצים לקחת את כספנו ולכן מנסים לגייס לבד את כל סכום הכסף עבור הדירה. אבל הדבר הוא כאמור כמעט בלתי אפשרי לרובנו. בפועל, הבנקים עושים כל מאמץ על מנת להקל על מבקשי המשכנתא, במיוחד בהתחשב בעובדה כי רובם הם זוגות צעירים בתחילת דרכם. לפני שאנו ניגשים למלאכת "קניית המשכנתא" , חשוב להבין כמה דברים חשובים ובסיסיים אשר יעזרו לנו להחליט את ההחלטה הנכונה עבורנו בלקיחת משכנתא.

רוכשים משכנתא ומתמקחים

כאשר אנו עושים את הסיבוב המוכר שבין הבנקים השונים, אנו צריכים להתייחס אל זה כשוק פתוח. לא לחשוש להגיד לנציגי הבנק, כי במקום אחר הציעו לנו תנאים טובים יותר. כל בנק ירצה בסופו של דבר שתרכוש את המשכנתא בבנק שלו, ועל כן הם הרבה פעמים יתפשרו על הריביות על מנת שתחליט לקחת את המשכנתא שלהם. אז זה בהחלט הדבר המרכזי והעיקרי. לא להתבייש, לא לחשוב פעמיים, פשוט לעשות סקר שוק נרחב, ולהתמקח. ממש כך.
ניתן לבחור מתוך כמה מסלולי משכנתא שונים ומגוונים. ננסה להתייחס ולהסביר את העיקריות שבהם. השוני העיקרי שבין המשכנתאות היא משכנתא קבועה ומשכנתא משתנה.
כאשר אנו לוקחים משכנתא קבועה, אנו יכולים לדעת מראש לאורך כל תקופת החזר ההלוואה, כמה אנו משלמים בכל חודש והסכום לא ישתנה. לעומת זה, משכנתא בריבית משתנה כשמה כן היא. הסכום משתנה. אנו לא נביאים ויהיה לנו קשה לדעת האם ריבית הפריים תקטן או תגדל. נכון, יש את האנליסטים שיגידו לנו מה הסיכויים לשנים הקרובות, אבל בדרך כלל אנו לוקחים משכנתא לתקופות של יותר מעשר שנים, ולעיתים גם לתקופה של עשרים וחמש שנה, ומי יודע מה יכול לקרות לריבית במהלך התקופה.

משכנתא בריבית קבועה

לכל אחד מהאפשרויות יש את היתרונות שלו. כאשר היא קבועה בדרך כלל הריבית תהיה גבוהה יותר מאשר במשכנתא משתנה, אבל לא יהיו לנו הפתעות. לא נחכה כל חודש לשמוע האם נגיד בנק ישראל שינה את ריבית הפריים, ונחיה בחשש האם הוא הוריד אותה או העלה אותה. האם החודש נשלם יותר או פחות. מצד שני, בריבית משתנה בדרך כלל הריבית תהיה בתחילתה נמוכה יותר, לעיתים בצורה משמעותית.
כמובן שיש אפשרות לשלב בין ריבית קבועה וריבית משתנה. את חלק מהכסף אנו נבקש לשלם בריבית קבועה וחלק אחר בריבית משתנה. וגם פה יש עוד אפשרויות של משחקים. אפשר במקום להסתמך על ריבית הפריים (וזה תמיד יהיה פריים פלוס אחוז עד אפילו 10 אחוז ריבית), ללכת על ריבית על בסיס הצמדה למדד או לדולר או אפילו לאירו. ושוב, אף פעם לא נוכל לדעת בוודאות מ ישתלם לנו בסופו של דבר לאורך השנים. החוכמה לעיתים היא לשלב בין כמה אפשרויות.
דבר מרכזי נוסף הוא אורך השנים של לקיחת המשכנתא. ככל שמספר השנים גבוה יותר סכום הריבית – הקבועה או המשתנה תעלה. כאשר ניקח משכנתא למספר מועט של שנים, הריביות ירדו. כאמור, את הכול יש לקחת בחשבון ולבדוק היטב לפני ההחלטה החשובה כל כך שלנו.
 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה נדל"ן   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
הובלות בין לאומיות – הדרך שלנו לקדם את העסק שלנו
היתרונות בשימוש של שואב אבק תעשייתי
לכבוד השנה החדשה, לומדים לאפות!
האם מכונת כביסה איכותית באמת יותר יקרה ממכונת כביסה רגילה?
מי מפחד מחזון
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
ד"ר Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
ד"ר Ph.D אורית צוקר
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל