מענקי המדען הראשי

חפש נושא
חפש מקצוען

 תקציב המענקים למדען הראשי יצומצם ב-30%

מאת:  עפר  רביב
פורסם: 17/6/2010

האוצר הודיכ כי בכוונתו להקטין את תקציב המדע"ר ב-2011 בכ-300 מיליון ש"ח (כ-30%). תקציב המדען הראשי השנה נהנה מהשתתפות המדינה ביותר מ-900 מיליון ש"ח. חלק נוסף ממנו  ממומן מתשלום תמלוגים ע"י חברות שהצליחו להפוך את הפיתוח למכירות. אבל הבעיה היא תמיד עם החלק שהיה אמור להיות ברור וקבוע וזה תקציב המדינה. 

מה יקרה עכשיו?  קיים חשש שאם בשנה שעברה המדען הראשי מיצה את יכולתו להתחיייב כלפי חברות בספטמבר הרי שבשנה הבאה זה יקרה אפילו קודם. בנוסף פחות חברות ייהנו ויתכן שגם שיעור ההשתתפות המירבי (50%) יהפו\ך לחלום בלתי מושג עבור חברה ישראלית, אפילו אם המיזם שלה הוא "סוף העולם".

איך זה קורה?

אז למרות כל ההכרזות החגיגיות של ראש הממשלה ושר האוצר שחייבים לתדלק את "הקטר של צמיחת הכלכלה הישראלית", הממשלה מעדיפה כנראה להפחית מסים לאלה שמרוויחים מיליונים או לממן הוצאות אחרות (קואליציוניות) על פני מימון פעילויות שתורמות באמת לצמיחה ולשמירה על יתרונה היחסי של ישראל.
בשביל הפרופורציה, הנה עוד 2 ידיעות בקצרה:
• השקעות המדינה בעידוד המו"פ מחזירות עצמן (בתמלוגים, במסוי הכנסות של העובדים ומיסים על רווחי מכירה של חברות אלה למשקיעים זרים) ביחס של 1:10.
• "ציטוט חפשי": המדינה החליטה להשקיע  14 מיליארד דולר בעידוד תעשית ההייטק.  מה באמת? כן!! אבל אלה אינם דולרים אמריקאיים וזו אינה ישראל. מדובר בסינגפור. שם לא רק מדברים...

מה עושים?

1. חברות שחשבו להתחיל מו"פ בשנה הבאה, מוטב שיבדקו אם הן יכולות להגיש בקשה עוד השנה ולהתחיל בפיתוח בהתאם. גם אם לא יהיה די כסף השנה מי שהגיש יהיה קודם בתור לבחינה ואישור על חשבון תקציב 2011. כדאי לדעת שהכנת בקשה אורכת כחודש ותהליךל בחינתה נמשך אפילו 5 חודשים.
2. חברות שחושבות על בקשה חדשה כעת, כדאי שיקחו בחשבון כי בעוד שנה, כשירצו להגיש בקשת המשך הן עלולות להיתקע ללא תמיכה כי הכסף ייגמר בסביבות אוגוסט.
3. הכנת המידע הדרוש להגשת בקשה: בדיקת שוק, מתחרים, חיפוש פטנטים קיימים ועוד שאפשר לעשות כבר כעת ואלה יעזרו להכין בקשה טובה יותר כשיוחלט על כך.

ניצול התקציב כל כך מוקדם מעיד על 2 תופעות:

1. בעבר המדען הראשי היה מחלק את התקציב למכסות אישור חודשיות. כמה בכל חודש? לפי נסיון העבר הרוב פונים בתחילת השנה אבל % מסוימים פונים מאוחר יותר. כנראה שמדיניות זו לא נשמרת כיום. תקציב מועט עלול בהחלט להגמר לפני סוף השנה (כמו ב-2009)
2. תמיכת המדען הראשי נעשתה יותר מבוקשת אם בגלל המשבר בעולם, צמצום פעילותן של קרנות ההון סיכון בארץ ואולי גם בגלל שהקרנות הפועלות החליטו גם הן ליהנות ממענקי המו"פ הממשלתיים.
 
התוצאה היא אחת! – ההתמודדות על תמיכת המדען הראשי  נעשית קשה יותר . והמסקנה הברורה היא: חובה להיעזר ביועץ כלכלי מומחה להגשה. הסיכויים להצלחה גבוהים בהרבה מאשר הכנה עצמאית בידי יזמים בלתי מנוסים. יועץ מומחה בתחום עשוי למצוא מסלול תמיכה אחר במדען הראשי בו עדיין נותרו תקציבים.  אינכם פונים למס הכנסה ללא רואה החשבון שלכם אז למה לא תשקיעו סכום שאינו עולה על 20,000 ₪ למומחה שיגדיל במידה משמעותית את סיכוייכם לקבל מאות אלפים ואף מיליוני ש"ח ? כאן לא מפעל הפיס - למומחיות ולנסיון שי ערך מוסף משמעותי. 

עפר רביב הוא יועץ כלכלי המומחה בתחום המענקים במסגרת חוק המו"פ. לעפר נסיון של יותר מ-25 שנה בהגשה של בקשות למענקי מו"פ. עד כה הכין עפר וליווה מספר רב מאד של בקשות בתחומים מגוונים ורבים: טלפוניה, אלקטרוניקה, תקשורת מחשבים, תוכנה, מוצרים רפואיים, מוצרים אקולוגיים, תעשיה כימית, תעשיית המזון, המתכת, התעופה ועוד, בהצלחה מלאה!!! כמנהל כספים, שהיה ממונה על הרישום הדיווח והקשר עם לשכת המדען הראשי, עפר בקי בכל הנהלים ובדרישות הפורמליות הכרוכות בהתקשרות עם המדען הראשי.

אם ברצונך לקרוא עוד ולקבל רקע רב יותר בנושא להלן הפניות למאמרים נוספים:
מענקי מו"פ מ"לשכת המדען הראשי" חלק א'

 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה יעוץ כלכלי ופיננסי   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהו תפקידו של עורך דין תעבורה?
למה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה?
למה צריך רואה חשבון בעסק שלכם?
איך אפשר למצוא עורכי דין טוב בנתיבות?
מה התפקיד של מקדם אתרים מקצועי?
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
Ph.D אורית צוקר
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל