חפש נושא
חפש מקצוען

 עבודה נכונה מול הבנקים - "כללי עשה"

מאת:  עפר  רביב
פורסם: 18/4/2010
כיועץ כלכלי אני נתקל לעתים קרובות בחוסר ידע וחוסר תחכום בניהול הקשר בין העסק לבנק. לבקשת אחדים מלקוחותי ריכזתי כאן מספר המלצות וטיפים לגבי אופן ההתנהלות מול הבנקאי של העסק.
מאמר זה מביא כמה "מצוות עשה" בעבודה מול בנק 
1.           שתף את הבנקאי בתכניותיך העסקיות. אולי תקבל ממנו תובנות שלא צפית כלל לקבל. תכנית שתזכה לאמונו תוכל גם לקבל את מימונו. הדגש אתהדברים הטובים אך תהיה מוכן גם לענות על שאלות על הדברים הפחות טובים.
2.           את התנאים הכי טובים ניתן לקבל עם פתיחת הפעילות בבנק. גם אם לא הכל יופעל מיד ("בוא נראה איך העניינים מתפתחים...") יש להגיע לסיכום על שינוי התנאים לאחר תקופה מוסכמת או כשיושגו יעדים מוסכמים.
3.           עדכן את הבנקאי בקשיים שאתה צופה הרבה לפני שהם צצים. לשם כך אתה חייב להיות מעודכן ומתוכנן. לצורך זה עליך ליזום את הקשר עימו באופן פעיל ולארגן פגישה, בה אתה תציג גם את הפתרונות עליהם חשבת ובמה אתה מבקש מהבנק לסייע.
4.           אל "תמרח" את הבנקאי במידע לא נכון ובלתי מדויק. הדברים נכונים בעיקר לגבי התזרים של העסק. אתה תגלה שהבנקאי יודע על תזרים העסק שלך יותר מכפי שאתה חושב וברבים מהמקרים יותר משאתה יודע. עומדות לרשותו תוכנות שמנתחות את הפעילות בחשבון ומאפשרות לו לבחון את מצב הרווחיות ומגמות בעסק. הצגת מידע מבוסס על חישובים, דוחות וניתוחים עושה רושם רב.
5.           אתה רוצה להימנע מתלות מלאה בבנק, היעזר בהון עצמי ובקרנות מימון מבנקים אחרים.
6.           כדי להימנע מהתמכרות למסגרת האשראי מומלץ לקבל חלק ממנה כהלוואה שנפרעת בתשלומים. כך אפשר להתרגל בהדרגה למסגרת פחותה.
7.           נימוס, לבוש נאות ועמידה בלוחות זמנים לפגישה, להספקת מידע מובטח ועמידה ביעדים עליהם הסכמת עם הבנק הם תנאי לרכישת אמונו כלפיך ולשמירה עליו.
8.           אם התרחבו עסקיך ואם אתה זקוק להגדלת האשראי שקול בחיוב התחלת עבודה עם בנק נוסף. יש לכך עלויות נוספות אבל יתרונות רבים. כל זאת, בתנאי שאתה מסודר ותדע לשלוט על פיזור הנתונים, הפעילות והכסף.
9.           הבנק מעריך מאד את נכונותך להסתייע במומחים. בכלל זה ליווי של יועץ כלכלי ועסקי. לעתים קרובות היחס כלפי הלקוח משתנה דרמטית כשהוא מגיע מלווה ביועץ כלכלי.
אם תתקשה לקיים את האמור לעיל מערכת היחסים שלך מול הבנק עלולה להיתקל בבעיות. והן יצופו בעיתוי הפחות נוח לך – כשהעסק נכנס לקשיים, כשאתה נורא עסוק בפרויקט חדש או משהו בבית מונע ממך הקדשת תשומת לב מלאה לעסק.
 
יועץ כלכלי יוכל לסייע לך להעריך את הסכומים שאתה זקוק להם מהבנק, ייעץ לך כמה לבקש ומתי. גם בריכוז המידע, ניתוחים, הצגת יעדים, תכניות ובקשות לאשראי מומלץ להעזר בו, וגם בהעברת המסרים שלך בשפת הבנקאים.
היועץ הכלכלי יעזור בתכנון ובניצול נכון של המשאבים כדי שתצטרך את הבנק כמה שפחות ותשלם לו כמה שפחות. הוא גם יזהה אם יש לך בעיה עם הבנק ויוכל למצוא פתרונות חיצוניים למימון.
אין מי שמכיר את העסק כמוך אבל ישנם אולי כמה כישורים או ידע שטרם רכשת ותוכל לקנות אותם די בזול אם תפנה ליועץ כלכלי במקום ללמוד בדרך הקשה "להתגלח בעצמך". אולי בפעם הבאה תוכל לעשות זאת לבדך...
 לצפייה בכתבת ההמשך :  "כללי אל תעשה"   לחץ כאן
המלצות לגבי מה לא לעשות ולמה לא לצפות מהבנק יובאו במאמר המשך בקרוב
 
עפר רביב, יועץ כלכלי ועסקי, שימש בתפקידים של מנהל כספים בחברות שונות וכן מילא תפקידי גזבר בקבוצת סאיטקס ובאחת החטיבות של קונצרן כור. כיועץ עצמאי וכחונך מטעם מט"י מסייע עפר מזה שנים רבות לניתוח עסקים והכנה של תכניות עסקיות ומלווה בעלי עסקים מול בנקים וקרנות.
 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה יעוץ כלכלי ופיננסי   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
הובלות בין לאומיות – הדרך שלנו לקדם את העסק שלנו
היתרונות בשימוש של שואב אבק תעשייתי
לכבוד השנה החדשה, לומדים לאפות!
האם מכונת כביסה איכותית באמת יותר יקרה ממכונת כביסה רגילה?
מי מפחד מחזון
ד"ר Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
ד"ר Ph.D אורית צוקר
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל