משרד רואי חשבון משה נתנזון ושות'

חפש נושא
חפש מקצוען

 מס הכנסה ותכנון המשפחה

מאת: רו"ח יוסי  נתנזון
פורסם: 13/3/2010

ישראל וישראלה ישראלי נשואים באושר (פחות או יותר), יש להם שני ילדים קטנים ושניהם מנהלים במשותף את העסק המשפחתי. הרווח מהעסק המשפחתי הוא 8,000 שקל לחודש לכל אחד מהם לפני מיסים (שזה בקירוב השכר הממוצע במשק).

הבעיה היא שמבחינת מס הכנסה, כאשר בני הזוג נשואים, קשה מאד לתבוע חישוב נפרד וברוב הגדול של המקרים מס הכנסה יזקוף את כל הרווח על אחד מבני הזוג. ההקלה המרכזית שניתן לתבוע היא זקיפה של 45,000 שקל לטובת בן הזוג כשכל יתר הרווח ייזקף לחשבונו של בעל התיק (בן זוג רשום).

מחשב מס הכנסה ידוע בנטיותיו השוביניסטיות ובדרך כלל, תיק של זוג נשוי ייפתח על שמו של הבעל מר ישראל ישראלי. בכזה מקרה, ישראלה תדווח על רווח של 45,000 שקל וישראל על רווח של 147,000 שקלים. המס שיחול על בני הזוג ביחד: 18,383 שקלים לשנה (על בסיס נתוני 2009).

מה יקרה אם הזוג היקר יודיע (למשל, במועד פתיחת העסק) כי יש לפתוח את התיק על שם גברת ישראלה ישראלי ומר ישראל הוא "רק" בן זוגה הצנוע? על פי פקודת ונהלי מס הכנסה הדבר ניתן אם היא הדמות הדומיננטית בעסק. מאחר ובכל בית יהודי וישראלי הגברת היא הבוס האמיתי, הרי שקל להוכיח זאת...

בכזה מקרה, כאשר התיק במס הכנסה ינוהל תחת שמה של ישראלה ישראלי, מס ההכנסה השנתי שהזוג ישלם יהיה רק 12,473 שקלים. חסכון של קרוב ל- 6,000 שקל רק בתכנון נכון של הרישום במס הכנסה.

המקור העיקרי של החסכון (כשליש מכלל המס) הוא שהילדים נותנים נקודות זיכוי לאם אולם לא לאב. לכן, כדאי ורצוי לרשום את התיק במס הכנסה על שם האשה (כאשר ניתן).

כהערת אגב, מה אם הזוג ישראלי לא היה נשוי כדין אלא רק חיים ביחד כידועים בציבור? בכזה מקרה סך המס המשולם למס הכנסה היה 7,060 שקל בלבד. חיסכון דרמטי וקשה יהיה למס הכנסה לתקוף את החלטת הזוג שלא להנשא. ניתן לשלם אפילו פחות מכך אולם זה כבר עלול לגלוש לתכנון מס אגרסיבי.

אבל, לפני שמר ישראלי יציע לאשתו להתגרש כי זה משתלם מבחינת חוקי המס כדאי שיבדוק: ייתכן שהחשבון שלה יראה שעדיף לה להתאלמן.

יוסי נתנזון
משרד רואי חשבון משה נתנזון ושות'

 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה ראיית חשבון   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
הובלות בין לאומיות – הדרך שלנו לקדם את העסק שלנו
היתרונות בשימוש של שואב אבק תעשייתי
לכבוד השנה החדשה, לומדים לאפות!
האם מכונת כביסה איכותית באמת יותר יקרה ממכונת כביסה רגילה?
מי מפחד מחזון
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
ד"ר Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
ד"ר Ph.D אורית צוקר
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל