חפש נושא
חפש מקצוען

 מענקים לפיתוח טכנולוגי מ"לשכת המדען הראשי" חלק ז'

מאת:  עפר  רביב
פורסם: 2/2/2010

מאמר זה יתמקד בסוגי המסלולים והתכניות הקיימים במסגרת חוק המו"פ. שוכנענו שהמדען הראשי הוא תומך מתאים לתכניות העסקיות שלנו? אנו מעוניינים במענק של לשכת המדען הראשי? בואו נבדוק אילו מסלולי תמיכה שמציע המדען הראשי מתאימים לנו.
לשכת המדען הראשי מנהלת כמה וכמה מסלולים של תמיכה בתכניות מו"פ והם יתוארו במאמר זה בקצרה. יש לציין כי כל הפרטים שסופקו עד כה מתיחסים במידה הרבה ביותר למסלול המו"פ "הרגיל". לכן מאמר זה יתיחס דווקא לתכניות ה"אקזוטיות" יותר כי יש להן תוספות והגדרות שונות במידה זו או אחרת.
מידע נוסף אודותיהם, כמו גם אודות הנושא בכללותו, ניתן למצוא באתר המדען הראשי  של משרד התמ"ת.

מסלול החממות
. יזם שאין לו אמצעים והפרויקט שלו בראשית דרכו יכול לפנות אל אחת מהחממות הטכנולוגיות שאושרו ע"י המדען הראשי. החממות הטכנולוגיות יספקו לו מסגרת פורמלית וארגונית תומכת ואף ישיגו לו מימון משלים לתקופת הפיתוח של השנתים הראשונות. המסגרת ברוב החממות הטכנולוגיות היא של כמיליון ₪ על פני שנתיים והיא מבטיחה גם שכר עבודה ליזם. מרבית החממות כיום הינן בבעלות של גופי השקעה פרטיים אשר מסוגלים להשלים גם את חלק היזם אם אין בידיו אמצעים. לחממות הטכנולוגיות מוקצה חלק בבעלות ויהפכו לגורם הדומיננטי בעסק בכל הקשור לכספים, שיווק וגיוסי הון נוספים.

תכנית תנופה
. תכנית זו מאפשרת ליזם לקבל מענק מו"פ בטרם החל בפיתוח. מענק מו"פ בסכום עד כ-200 אלף ₪ תאפשר ליזם לממן בדיקות יתכנות, סקר שוק, תכנית עסקית והכנת דגם ראשוני. תכנית זו כרוכה בטרחה רבה תמורת סכום מענק נמוך שאינו מספיק לרוב המיזמים אך יכולה לצמצם את סיכון המשקיע בשלבים המוקדמים של הפיתוח.

תכנית "מגנטון
". מסלול מגנטון מתאים לחברה שמתכננת לשלב מוסד מחקר אקדמי בארץ בפיתוח. יש לה 2 יתרונות גדולים: מענק המו"פ  שתקבל אינו כרוך בתשלום תמלוגים ושיעורו מגיע ל-66% מהתקציב שאושר.

תכנית מגנ"ט
. תכנית מגנ"ט היא תכנית מורכבת מאד שמאגדת פעילות פיתוח מתואמת של מספר מפעלים עם מוסדות אקדמיים ומטרתה פיתוח תשתית טכנולוגית נרחבת בתחום טכנולוגי מסוים כשכל שותף שומר על הנכסים האינטלקטואליים שלו. תכנית זו מתאימה למפעלים קיימים אשר מעוניינים לחבור לאחרים בעלי טכנולוגיה משלימה במאמץ לחזק את התחום בעזרת מענק ממשלתי. גם במקרה זה המענק אינו מחייב תשלום תמלוגים.

תכנית פיתוח דו לאומית
. מסלול זה מתאים לחברה שמפתחת בשיתוף פעולה עם חברה זרה, הממוקמת באחת מהמדינות עימן יש לישראל הסכם שיתוף פעולה. כל אחת מהחברות חייבת להיות שותפה בפיתוח לפחות ב-30%. ישנם הסכמים עם מדינות מפותחות רבות באירופה ובאסיה. המענק ישולם לכל חברה ע"י הורם הממשלתי במדינה שלה.

קרן BIRD.  תכנית BIRD-F היא הקרן הדו-לאומית הידועה והותיקה ביותר, המשותפת לישראל וארה"ב ובה התנאים שונים במידה מסוימת. קרן זו תתאים למי שרוצה לחבור לפרטנר אמריקאי בתכנית משותפת. קרן תאומה יש לישראל עם קנדה (CIIRDF).

מידת ההתאמה למסלול כלשהו צריכה להיעשות במהלך הבחינה המוקדמת של התאמה לתכנית מדען בכלל. לשם כך דרושה התיעצות עם יועץ מומחה בתחום.

למאמר הקודם בסדרה:  מענקים לפיתוח טכנולוגי מ"לשכת המדען הראשי" - חלק ו'
למאמר הראשון בסדרה:  מענקי מו"פ מ"לשכת המדען הראשי" חלק א'

עפר רביב
הוא יועץ כלכלי המומחה בתחום המענקים במסגרת חוק המו"פ. לעפר נסיון של יותר מ-25 שנה בהגשה של בקשות למענקי מו"פ. עד כה הכין עפר וליווה מספר רב מאד של בקשות במספר מסלולים ובתחומים מגוונים ורבים: טלפוניה, אלקטרוניקה, תקשורת מחשבים, תוכנה, מוצרים רפואיים, מוצרים אקולוגיים, תעשיה כימית, תעשיית המזון, המתכת, התעופה ועוד, וכולן - בהצלחה מלאה!!!
בתוקף תפקידו כמנהל כספים היה עפר ממונה על הכנת הבקשות, הרישום, הדיווח והקשר עם לשכת המדען הראשי. עפר בקי בכל הנהלים ובדרישות הפורמליות הכרוכות בהתקשרות עם המדען הראשי.

 

 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה יעוץ כלכלי ופיננסי   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהו תפקידו של עורך דין תעבורה?
למה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה?
למה צריך רואה חשבון בעסק שלכם?
איך אפשר למצוא עורכי דין טוב בנתיבות?
מה התפקיד של מקדם אתרים מקצועי?
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
Ph.D אורית צוקר
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל