חפש נושא
חפש מקצוען

 מענקים לפיתוח טכנולוגי מ"לשכת המדען הראשי" מאמר שישי בסדרה

מאת:  עפר  רביב
פורסם: 2/1/2010

מאחר שכללי המדען הראשי קובעים שההוצאות שיוכרו למענק ההשתתפות יחולו מהחודש בו הוגשה הבקשה מטבע הדברים כבר נצברו הוצאות רבות מאד שמזכות במענק. עקב כך החוק מבטיח לחברה 20% מהמענק שאושר כמקדמה שניתן לקבל על חשבון הוצאות עתידיות גם לפני הגשת דוח ביצוע המפרט הוצאות בפועל. על פי שינוי שהופעל לאחרונה מקדמה זו תצטרף לתשלום שייגזר מדוח הביצוע הרבעוני הראשון שתגיש החברה.
הכנת דיווחי ההוצאות מחייבים גם רישום תומך בהנהלת החשבונות של החברה. לפיכך, חשוב מאד לאמץ דרך רישום זו כבר מהחודש בו הוגשה הבקשה. זאת כדי שלא להכביד אחר כך עם תנועות תיקון רבות בהנהלת החשבונות. כללים מיוחדים חלים על דיווח התעסוקה של העובדים ולא ניכנס לפירוט שלהם כאן.
הדיווח השוטף יוכן ויוגש ע"י הנהלת החשבונות על טפסי Excel על בסיס רבעוני. לנוחות החברה, מכינה יחידת התקצוב בלשכת המדען הראשי טופס דווח שבשורותיו כבר מודפסים כל הסעיפים שאושרו בתכנית. הדבר חוסך זמן ומונע טעויות. את הטופס יש לבקש מיחידת התקציב לאחר חתימת ההסכם. מאחר שאישור התכנית אורךכמה חודשים, דיווח על רבעון ראשון ואף שני ניתן להעביר תוך זמן קצר לאחר חתימת ההסכם.
על החברה לקיים בדיקה שוטפת של התקדמות ההוצאות בהשוואה לתקציב. זה מאחר שלפני תום 9 חודשי הביצוע הראשונים ניתן להגיש בקשה להעברות בין סעיפים ולבצע שינויים. חריגות שלא נכללו בבקשה זו לא יזכו במענק בעקבות הדיווח השוטף וימתינו להחלטת הבודק המקצועי לאחר הגשת הדוח המסכם ואישורו (כלומר כ-5 חודשים לאחר תום שנת הפעילות). חבל על הדחיה בקבלת הכספים, לא?
בתום התקופה תכין החברה דוח טכני מסכם ודוח כספי מסכם.
לאחר ההגשה יישלח רואה חשבון חיצוני לבדוק את עמידת החברה בנהלי הרישום ולבסוף יתקיים גם מפגש מסכם עם הבודק המקצועי. חריגות מהנהלים והוצאות שלא אושרו יצוינו ע"י רואה החשבון החיצוני. סטיות מהתקציב המאושר ניתנות לאישור בדיעבד ע"י הבודק המקצועי שהוא הסמכות העליונה. אולם חריגות מהנוהל יגרמו לפסילת ההוצאות שנרשמו באורח לא תקין ואף עלולות לגרור קנסות שיפחיתו את סך המענק שיישאר בסוף בידי החברה.

במידה שהפרויקט נמשך יותר משנה, תידון הבקשה לשנה הנוספת רק לאחר שהוגש הדוח המסכם ואושר. עם זאת, חייבת החברה להגיש את הבקשה לפני תום השנה הראשונה כדי להבטיח רציפות בכרה בהוצאותיה.
חברות שהתנסו כבר בהגשת בקשות וניהול פרויקטים בתמיכת המדען הראשי יכולות להמשיך כך במידה שיש בהן איש מקצוע מנוסה שיפקח על עמידה בתנאי התכנית והנהלים.
בכל מקרה אחר מומלץ להתקשר עם יועץ מנוסה והגון.
יועץ כזה יוכל לחסוך לחברה את ההוצאות והשקעת הזמן אם יעריך שאין לחברה סיכוי רב לקבל את אישור המדען הראשי. יועץ כזה יוכל להוביל את תהליך ההגשה תוך הגדלת סיכויי האישור.
יועץ שמכיר לא רק את תהליכי ההגשה אלא גם את נהלי הביצוע והבקרה יוכל ללוות את החברה בתקופת הביצוע, לחסוך לה שגיאות וקנסות ולהביא את סכום המענק הכי קרוב לסכום המרבי שניתן לקבל.

אם ברצונך לקרוא את המאמר הקודם בסדרה נא ללחוץ על הקישור הבא:
מענקים לפיתוח טכנולוגי מ"לשכת המדען הראשי" מאמר חמישי בסדרה
לקריאת המאמר הראשון בסדרה, נא ללחוץ על הקישור הבא:
מענקים לפיתוח טכנולוגי מ"לשכת המדען הראשי"
במאמר הבא ייסקרו סוגי התכניות הקיימים במסגרת המענקים של לשכת המדען הראשי.

עפר רביב הוא יועץ כלכלי המומחה בתחום המענקים במסגרת חוק המו"פ. לעפר נסיון של יותר מ-25 שנה בהגשה של בקשות למענקי מו"פ. עד כה הכין עפר וליווה מספר רב מאד של בקשות בתחומים מגוונים ורבים: טלפוניה, אלקטרוניקה, תקשורת מחשבים, תוכנה, מוצרים רפואיים, מוצרים אקולוגיים, תעשיה כימית, תעשיית המזון, המתכת, התעופה ועוד, וכולן - בהצלחה מלאה!!!
בתוקף תפקידו כמנהל כספים היה עפר ממונה על הכנת הבקשות, הרישום, הדיווח והקשר עם לשכת המדען הראשי. עפר בקי בכל הנהלים ובדרישות הפורמליות הכרוכות בהתקשרות עם המדען הראשי.

 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה יעוץ כלכלי ופיננסי   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהו תפקידו של עורך דין תעבורה?
למה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה?
למה צריך רואה חשבון בעסק שלכם?
איך אפשר למצוא עורכי דין טוב בנתיבות?
מה התפקיד של מקדם אתרים מקצועי?
Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
Ph.D אורית צוקר
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל