משרד רואי חשבון משה נתנזון ושות'

חפש נושא
חפש מקצוען

 יזהר הקונה (משקיע)

מאת: רו"ח יוסי  נתנזון
פורסם: 24/10/2009

על פי כללי המסחר המקובלים, ישנן סיטואציות בהן על הקונה להזהר בעת ביצוע הרכישה ולא תמיד יוכל לבוא בטענות כלפי המוכר. כך, למשל, מי שרוכש נכס ברבע מערכו בסימטה אפלולית מגורם לא ידוע- לקח על עצמו את הסיכון שמשהו בעיסקה יתגלה כפגום...

לאחרונה, בעקבות התאבדותו של מוני פנאן, היו ידיעות בתקשורת על כך שהאיש ניהל עסק פרטי להשקעות ובו הבטיח, בין השאר, למשקיעים תשואה של 20% על כספם. בשורות הבאות נתייחס לעיסקה כאילו הפרטים בתקשורת נכונים (וזה מוטל בספק) בלי שום קשר לדמויות בפועל.

כולנו מחפשים השקעה שתשלב תשואה גבוהה עם סיכון נמוך. הבעיה היא שאין חיה כזו- התשואה והסיכון "הולכים יד ביד" ואין לדבר שום יוצא מהכלל בשום שוק. אולי פה ושם יש נקודות בודדות של חריגים, אולם הן כל כך מעטות, כל כך ייחודיות, שניתן להתעלם מהן.

מי שמבטיח למשקיע או מנבא לו תשואה גבוהה עד אסטרונומית של 20%, בהכרח חושף אותו לסיכונים. הסיכונים יכולים להיות שהעיסקה תיכשל והוא יפסיד את כל כספו (ואפילו יותר מכך), הסיכונים יכולים להיות שהמדובר באיש לא- ישר, או כל סיבה אחרת. אבל אדם המשקיע בתקווה לקבל תשואה של 20% על כספו חייב להיות מודע לכך שישנו סיכון ניכר בעיסקה. התעלמות מכך מהווה עיוורון או רשלנות מצד המשקיע.

לעיתים אנו נתקלים ביזמים (בדרך כלל יזמים חדשים) הנכנסים לעסק כאשר החשבון שלהם הוא תקופת החזר השקעה של שנה- שנה וחצי ומאז רווחיות באותו השיעור. עד כמה שאנו מנסים להזהיר אותם שזה לא יקרה, שהם חיים בסרט, פעמים רבות אנו נתקלים בתגובות כגון "מה אתה מבין, בדקתי את השוק, זה מה שצפוי". ואז אין מה להוסיף, עלינו לשתוק. הרי מה אנו מבינים.

מבין עשרות רבות של יזמים אשר השמיעו לנו את המנגינה הזו, יש אחת (רק אחת!) שזה אכן קרה לה והיא החזירה את השקעתה תוך כשנה. כל השאר נתקלו בקשיים והחזר ההשקעה לקח זמן ארוך בהרבה אם בכלל ורבים מהם נשברו בדרך וסגרו את המיזם תוך נשיאה בהפסדים.

יש משפט שכמדומני נלקח מבית הספר לעסקים של אוניברסיטת הרוורד If it sounds too good to be true ... it probably is (אם זה נשמע יותר מדי טוב מכדי להיות אמיתי, זה כנראה המצב). לכן, משקיע/ יזם יקר- אם מישהו מציג לך הצעה פנטסטית, תבדוק שהיא לא לקוחה מעולם הפנטסיה...

יוסי נתנזון
משרד רואי חשבון משה נתנזון ושות'

 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה ראיית חשבון   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
הובלות בין לאומיות – הדרך שלנו לקדם את העסק שלנו
היתרונות בשימוש של שואב אבק תעשייתי
לכבוד השנה החדשה, לומדים לאפות!
האם מכונת כביסה איכותית באמת יותר יקרה ממכונת כביסה רגילה?
מי מפחד מחזון
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
ד"ר Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
ד"ר Ph.D אורית צוקר
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | חוקר פרטי בגידות | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל