מענקים לפיתוח טכנולוגי מ"לשכת המדען הראשי"

חפש נושא
חפש מקצוען

 מענקי מו"פ מ"לשכת המדען הראשי" חלק א'

מאת:  עפר  רביב
פורסם: 22/9/2009
התעשיה הישראלית התגלתה כבר לפני עשרות שנים כגורם בעל חשיבות רבה ביותר בצמיחה הכלכלית ובחיזוק מעמדה של ישראל גם ברמה האסטרטגית.
חידושים שפותחו בארץ מובילים כיום את המדע והתקשורת בעולם. המצאות מקוריות בגבול הידע האנושי מגינות על המדינה ומביאות הכנסות עצומות במטבע חוץ והשקעות של בעלי הון שגילו שאפשר להרוויח כאן ולכן הם מסכנים את הונם במימון עבודתם של מהנדסים ישראלים ושל ענפי הייצור והשירותים שמסייעים להם בהפיכת ידע ומקוריות למוצר מבוקש ומכיר.
אין חולק על כך שתעשיה מתוחכמת היא התחום היעיל ביותר בחיזוק כלכלת מדינה. תעשיות הטקסטיל נסגרו ברובן הגדול, תעשיית המזון נתקלת בתחרות קשה ומתפתחת באיטיות כשמנהליה משקיעים כל הזמן בעולם הרחב על מנת לפרוץ את המגבלות המקומיות.
תעשיה מתוחכמת אינה תלויה במחצבים, ולא צורכת מים ושטחי קרקע ובעיקר – היא תורמת יותר הכנסות לכל שעת עבודה מכל תחום אחר.
אולם לתעשיה המתוחכמת יש קשיים מובנים: היא חייבת להתחדש כל הזמן, כלומר להמציא שוב ושוב מוצרים חדשים ומתקדמים יותר כדי לשמר את יתרונה על פני מדינות אחרות – יצירתיות פחות אבל בעלות יכולות חיקוי טובות ויתרונות אחרים כמו ייצור זול או שוק מקומי גדול ואשר לעיתים מעניק הגנה למוצר מקומי.
בגלל שהפעילות היא בגבולות הידע הטכנולוגי לא ידוע מה עושים המתחרים הפוטנציאליים ומה יהיו צרכי השוק בעוד מספר שנים. הפתעות כמו התישנות הטכנולוגיה לפני שהמוצר הגיע לשוק, הופעת מוצר מתחרה ש"גורף את השמנת" והמוניטין או שינוי בצרכי הלקוח, הופכים תעשיה זו למסוכנת מאד.
 
על מנת לצמצם את הסיכון שלוקחים בעלי החברות והיזמים בהשקעת כספם ושנותיהם פיתחה מדינת ישראל מודל מוצלח מאד בו היא משתתפת בסיכון ע"י השקעת כספים מתוך תקציב המדינה המיזמים שנמצאו מבטיחים ובכך ממנפת את ההון שמוזרם ע"י המשקיעים ומגדילה את התקציב העומד לרשות החברות בפיתוח מוצריהן המתקדמים.
 
לבחינת המיזמים המוגשים ולניהול עסקי "הון הסיכון" שלה הקימה המדינה מוסד מיוחד הקרוי "לשכת המדען הראשי", שפועל במסגרת משרד התעשיה המסחר והתעסוקה (תמ"ת). מוסד זה וכל הפעילות בתחום זה מוסדה והיא מוגדרת תחת "חוק המו"פ" אשר עבר מספר רב של תיקונים והתאמות.
במאמרים הבאים ייסקרו עקרונות התמיכה במו"פ, הכללים והמסלולים השונים שעומדים לרשות חברות ההייטק וגם התעשיה המסורתית.
 
עפר רביב הוא יועץ כלכלי המומחה בתחום המענקים במסגרת חוק המו"פ. לעפר נסיון של יותר מ-25 שנה בהגשה של בקשות למענקי מו"פ. עד כה הכין עפר וליווה מספר רב מאד של בקשות בתחומים מגוונים ורבים: תקשורת טלפוניה, תקשורת מחשבים, תוכנה, מוצרים רפואיים, מוצרים אקולוגיים, תעשיה כימית, תעשיית המזון, המתכת, תעופה ועוד, בהצלחה מלאה!!!
כמנהל כספים, שהיה ממונה על הרישום הדיווח והקשר עם לשכת המדען הראשי, עפר בקי בכל הנהלים ובדרישות הפורמליות הכרוכות בהתקשרות עם המדען הראשי.
 צור קשר עם המקצוען   חזרה לקטגוריה יעוץ כלכלי ופיננסי   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהו תפקידו של עורך דין תעבורה?
למה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה?
למה צריך רואה חשבון בעסק שלכם?
איך אפשר למצוא עורכי דין טוב בנתיבות?
מה התפקיד של מקדם אתרים מקצועי?
Ph.D אורית צוקר
טיפול בחרדות ויעוץ זוגי
Ph.D אורית צוקר
רו"ח יוסי  נתנזון
ראיית חשבון
רו"ח יוסי  נתנזון
 דורון  בהרב
נדל"ן
 דורון  בהרב
 איל קליין
פתרונות אינטרנט
 איל קליין
 ניצן ברזני
פיתוח עסקי
 ניצן ברזני
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
רפואה סינית
מומחה לטיפול בכאב רפאל צור
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
מחשבים
הנדסאי מחשבים גיא אדרי
 יצחק יורמן
אימון עסקי
 יצחק יורמן
 צוות האתר
בעלי מקצוע
 צוות האתר
חוקר פרטי אמנון רודס
חקירות ומעקבים
חוקר פרטי אמנון רודס
מעונין להופיע פה?
בעלי מקצוע | עו"ד בחיפה | שיווק דיגיטלי | חברת קידום אתרים בגוגל